صفحه نخست | درباره ما | تماس باما                                                           
 جمعه 8 اردیبهشت 1396 
Skip Navigation Links

                                                                                                                     

    عبدالله موحد
عبدالله موحد

عبدالله موحد در 29 اسفندماه سال 1319 در شهرستان بابلسر بدنيا آمد. عبدالله قبل از حضور روي تشك كشتي ورزش را با رشته‌هاي شنا،قايقراني و واليبال در شهرستان بابلسر آغاز كرد و در كل يك ورزشكار ممتاز بود.

تالار افتخارات بازدید:۲۰۲۷۵ ۱۲:۵۹ ۱۳۸۶/۱۰/۲۳ ادامه

Active Imageموحد پس از آن در دوران جواني به تهران آمد و كشتي را در باشگاه تهران جوان آغاز و پس به باشگاه دارائي رفت و تمرينات كشتي خود را زير نظر استاد رحمت‌الله غفوريان پيگيري كرد و خيلي زود به قله شهرت رسيد.

عبدالله موحد سالهاي 1340 و 1343 در رقابتهاي قهرماني كشور در وزن چهارم به مقام قهرماني كشور دست يافت.

موحد در چهار دوره مسابقات بين المللي كشتي آزاد طي سالهاي 1345 تا 1348 در تهران به مقام قهرماني دست يافت اما نخستين تجربه مسابقات خارج از كشور وي حضور در جام بين المللي و معتبر تفليس در سال 1962 ميلادي و كسب مقام قهرماني اين رقابتها بود.

اسطوره بزرگ كشتي ايران نخستين‌بار در وزن چهارم تيم ملي در رقابتهاي جهاني 1965 منچستر به مقام قهرماني دست يافت. مجموعه مدالهاي طلاي اين نابغه بزرگ كشتي ايران طي سالهاي 1965 تا 1970 ميلادي با كسب 8  طلا در رقابتهاي المپيك ، جهاني و بازيهاي آسيايي منحصر به فرد شد.

بزرگترين افتخار عبدالله موحد كسب مدال طلاي المپيك 1968 مكزيكوسيتي بود.

پروفسور موحد كه نخستين‌بار در رقابتهاي جهاني 1963 صوفيه تحت هدايت نبي سروري و غفاري صاحب دوبنده تيم ملي شده بود آخرين‌بار در رقابتهاي جهاني 1971 (اينبار نيز در صوفيه) به مقام چهارم دست يافت. رقابتهاي المپيك 1972 مونيخ پايان راه مرد افسانه‌ كشتي ايران در تيم ملي بود  و وي با آسيب ديدگي مقابل حريف پانامايي وداع غم انگيزي با دنياي قهرماني داشت.

عبدالله موحد الگوي فني كشتي گيران ايراني در ليست مشاهير كشتي ايران بهمراه مرحوم جهان پهلوان غلامرضا تختي در رتبه اول و در ليست مشاهير كشتي دنيا در قرن بيستم در جايگاه يازدهم قرار دارد.

Active Imageموحد علاوه بر ورزش در تحصيلات نيز مدارج ترقي را طي كرده است و يكي از كشتي گيران تحصيلكرده است كه دوره فوق ليسانس را در اواسط دهه 50 ميلادي در مدرسه عالي شميران پشت سرگذاشته و يكي از دانشجويان ممتاز اين دوره بوده است و پس از آن دكتراي خود را در رشته تربيت بدني اخذ كرد.

پروفسور كشتي ايران كه هم اكنون در ايالات متحده آمريكا زندگي مي‌كند هيچگاه حاضر نشد در خارج از وطن مربيگري كند و هميشه پايبندي خود را به ايران عزيز نشان داده است .

مرد افسانه‌اي كشتي ايران كه هر از گاهي به منظور تجديد ديدار با دوستان به وطن سر مي‌زند رمز موفقيت در كشتي را تمرينات مداوم ، جديت و اصل خواستن توانستن است مي‌داند.

براي مرد بزرگ كشتي ايران آرزوي سلامتي و طول عمر داريم.

 


 
طراحی وب سایت های حرفه ایی - شركت پشتيبانكار