مهدی تقوی: به دنبال بالا آوردن شرایط بدنی و فنی ملی پوشان به صورت همزمان هستیم

دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ 12:44
شیوه تمرینات را تغییر داده ایم
با زیرگیری می توانیم به مدال جهان و المپیک برسیم
مربی تیم ملی کشتی آزاد گفت: پنجمین مرحله از اردوی تیم ملی کشتی آزاد در حال برگزاری است و پس از 3 ماه از شرایط ملی پوشان رضایت داریم.
مهدی تقوی دارنده 2 مدال طلای کشتی آزاد جهان که از آذرماه همکاری خود را با تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان آغاز کرده است، گفت و گویی را با روابط عمومی فدراسیون کشتی داشته که در ادامه می خوانید.

شرایط کشتی گیران را چگونه ارزیابی می کنید؟
از روز اول اردو تا الان که پنجمین مرحله از اردوی ما در حال برگزاری است، شرایط کشتی گیران رو به جلو بوده و چه از نظر فنی و چه از نظر آمادگی جسمانی از آن ها رضایت داریم.

اولویت های شما در تمرینات چه بوده است ؟
بر اساس وظایفی که سرمربی تیم ملی به مربیان داده، بنده هم با چند کشتی گیر از جمله رحمان عموزاد و امیرمحمد یزدانی به صورت اختصاصی کار می کنم و سعی کردیم در این مدت نقاط ضعف آن ها و حریفانشان را با دیدن فیلم کشتی ها پیدا کنیم و به دنبال رفع آن ها باشیم که خوشبختانه پیشرفت های خوبی هم داشته ایم و این دو عنوان دار کشتی آزاد کشورمان در شرایط خوبی هستند.

به صورت تخصصی تر تمرکز تمرینات بر روی چه مواردی بوده است ؟
احساس ما در ابتدای اردو این بود که کشتی گیران بیشتر به کار بدنسازی و آمادگی جسمانی توجه دارند و به نسبت کار بر روی تشک و تمرینات تخصصی کمتر انجام شده که سعی کردیم که علاوه بر حفظ آمادگی جسمانی، کارهای روی تشک از جمله زیرگیری، خاک، دفاع، سر و گردن گیری و ... بیشتر انجام شود.

به نظر شما مشکل کشتی آزاد ایران برای رسیدن به موفقیت بیشتر در چیست ؟ چیزی که در چند سال گذشته شاهد بوده ایم این بوده که به صورت آگاهانه یا غیر آگاهانه کشتی به سمت زیرکتف زدن، تحت فشار قرار دادن و بیرون کردن از تشک رفته و به زیرگیری کمتر اهمیت داده شده است. بعنوان کمیته فنی در مسابقات قهرمانی کشور ساری نیز شاهد کشتی ها بودم و این نکته مشهود بود. به نظر من اگر قرار است به موفقیت در مسابقات المپیک و جهانی برسیم باید یک پکیج کامل از کشتی را داشته باشیم که بر اصل زیرگیری بنا شده باشد، یعنی هم زیرگیری، هم خاک، هم کار روی دست ها و هم بدلکاری، اگر به گذشته کشتی ایران و قهرمانان آن نیز نگاه کنید می بینید آن هایی توانسته اند که در سطح اول خود را مطرح کنند که این ویژگی ها را داشته اند.

از زیرگیری گفتید، چقدر فکر می کنید که می تواند عامل موفقیت کشتی ایران باشد: به نظر من اکثر تنگناهای کشتی با زیرگیری حل می شود، الان کشتی گیران آمریکا از سبک وزن تا سنگین وزن همه زیرگیر هستند و آن ها هم به این نکته رسیده اند که علاوه بر آمادگی جسمانی و داشتن نفس باید فنی هم باشند. وقتی می بینیم که سایر کشتی گیران چگونه با زیرگیری به موفقیت رسیده اند و آن وقت کشتی ایران که با زیرگیری می شناسندش از اصل خود دور شده است، حسرت می خوریم.

در حال حاضر در تیم ملی چه کسی بیشتر از زیرگیری استفاده می کند ؟
به صورت مشخص بخواهم بگویم کامران قاسم پور، این کشتی گیر واقعا در زیرگیری مهارت دارد و توانسته بزرگترین و سخت ترین حریفان را نیز با این راه به زیر بکشد. این کشتی گیر می تواند الگوی خوبی برای کشتی ایرانی باشد.

راهکار شما برای اینکه نسل کشتی گیران کشورمان زیرگیر شوند چیست؟
این وظیفه بر عهده مربیان سازنده و هیئت های کشتی و همچنین فدراسیون است، البته اطلاع دارم که روند تمرینات در تیم های پایه چندین سال است که به سمت کشتی ایرانی و زیرگیری رفته و قطعا در آینده نزدیک و با آمدن این نسل به جوانان و بزرگسالان تغییرات قابل محسوس خواهد بود.

برنامه تیم ملی کشتی آزاد در ادامه راه چیست ؟
قطعا اول کسب 3 سهمیه باقی مانده در اوزان 57، 74 و 97 کیلوگرم و بعد از آن نیز حضور موفق در المپیک است. ما در اواسط اسفندماه حضور در تورنمنت یاشاردوغو ترکیه را در دستور کار داریم و در آنجا می توانیم برآیندی از نتایج کار 3 ماهه خود را ببنیم، در ادامه نیز رقابت های قهرمانی آسیا و حضور در چند تورنمنت بین المللی در دستور کار است. در اردوها نیز بیشتر کار ما روی تشک و بحث فنی خواهد بود ضمن اینکه از کار بدنی و آمادگی جسمانی نیز غافل نخواهیم شد، چراکه یک کشتی گیر برای کسب موفقیت باید از همه جهات آماده حضور در میدان باشد.

 برچسب ها :

جدید ترین اخبار فدراسیون

انتخابات هیئت کشتی استان تهران قانونی اعلام شد
پیام تبریک وزیر امور خارجه به مناسبت قهرمانی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی
قدردانی جامعه کشتی از رهبر معظم انقلاب؛
در پی قهرمانی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی در آسیا؛
رقابت های بین المللی کشتی آزاد نوجوانان جام عبداله موحد – بابلسر (گزارش تصویری - 5)
رقابت های قاره ای گزینشی المپیک 2024 پاریس – قرقیزستان
رقابت های کشتی فرنگی بزرگسالان قهرمانی آسیا - (گزارش تصویری)
رقابت های بین المللی کشتی آزاد نوجوانان جام عبداله موحد – بابلسر (گزارش تصویری - 4)
پیام تبریک دکتر قالیباف در پی قهرمانی تیم های کشتی آزاد و فرنگی در مسابقات قهرمانی آسیا
پیام تبریک دکتر رئیسی به مناسبت قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی در آسیا
پیام تبریک وزیر ورزش و جوانان پس از قهرمانی ایران در رقابت های کشتی فرنگی آسیا
رقابت های بین المللی کشتی آزاد نوجوانان جام عبداله موحد – بابلسر
قهرمانی مقتدرانه تیم ملی کشتی فرنگی در مسابقات آسیایی قرقیزستان
رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی آسیا – قرقیزستان