نسخه چاپی

صبح امروز و همزمان با پنجاه و سومین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی

از تمبر یادبود و اختصاصی این اسوه اخلاق و جوانمردی رونمایی شد
تفاهم نامه فدراسیون کشتی با شرکت ملی پست به امضاء رسید
 • ۱۲:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
 • از تمبر یادبود و اختصاصی جهان پهلوان غلامرضا تختی، صبح امروز و همزمان با پنجاه و سومین سالگرد درگذشت این اسطوره ورزش ایران، رونمایی شد.

  به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، در مراسم رونمایی از تمبر یادبود و اختصاصی جهان پهلوان تختی، مهندس سبحانی فر معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ملی پست، دکتر عمیدی مدیرکل دفتر مدیرعامل و ارتباطات شرکت ملی پست، مقصودی مدیرکل پست تهران و جنتی مدیر منطقه پستی شمال غرب تهران، علیرضا دبیر رئیس، حمید سوریان نایب رئیس و سیدجلال عسگری دبیر فدراسیون، محسن کاوه مدیر فنی تیم های ملی کشتی آزاد، امید نوروزی قهرمان جهان و المپیک، عبداله عزیزی رئیس هیأت کشتی استان تهران، مهدی محمدی عضو اسبق تیم ملی کشتی فرنگی و مربی تیم ملی، عبدالمهدی نصیرزاده رئیس فدراسیون پرورش اندام و رئیس سازمان لیگ کشتی، جیرسرایی رئیس کمیته پیشکسوتان و یزدانی نیا نایب رئیس سازمان لیگ حضور داشتند.

  علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی، در این مراسم گفت: نمی دانم بگویم کشتی به تختی کمک کرده است یا تختی به کشتی کمک کرده است در جاهایی کشتی به تختی کمک کرده و در جاهایی تختی به کشتی کمک کرده است.

  وی ادامه داد: تختی تنها کسی است که به کشتی کمک کرده و احترامی که ما داریم مدیون نگاه مردم به این قهرمان بزرگ کشتی ایران و سجایای اخلاقی ایشان است.

  دبیر گفت: دنبال این بودیم که با توجه به وضعیت شیوع کرونا، مراسم جهان پهلوان تختی با حضور مردم بر سر مزار آن مرحوم در ابن بابویه برگزار شود و قرار شد که این مراسم بدون سخنران و فقط با ضرب و زنگ مرشد برگزار شود.

  رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: از شرکت ملی پست تشکر می کنم که به کمک ما آمدن برای رونق دادن به کشتی و اینکه جایگاه کشتی در بین مردم بالا برود.

  وی ادامه داد: شرکت پست قرار است تمبر یادبود قهرمانان المپیک ما را به صورت اختصاصی چاپ کند و این می تواند انگیزه ای به کشتی گیران بدهد، ضمن اینکه یاد این قهرمانان را در مردم زنده نگه دارد.

  رئیس فدراسیون کشتی گفت: کشتی از ورزش ایران بزرگتر است و کشتی در زمان ایران قدیم در حاشیه دریای خزر و ایران وجود داشته و هم اکنون نیز اکثر قهرمانان جهان از این خطه هستند.

  وی ادامه داد: کشتی ورزش ملی ما است و جزئی از هویت ما ایرانیان محسوب می شود و ما باید برند کشتی را بالا ببریم.

  دبیر گفت: از اینکه شرکت ملی پست به کشتی  و کشتی گیران احترام گذاشت و مانند برادر کنار ما آمد، بسیار سپاسگزارم و امیدوارم که این تفاهم نامه اثرات خوب و ماندگاری در کشتی داشته باشد.

  وی در مورد رونمایی از تمبر جهان پهلوان تختی گفت: کشتی از ایران باستان در ایران بوده و در اسلام نیز کشتی سفارش شده است و این هم ورزش سنتی ما و هم مذهبی ما است و اینکاری که شرکت پست امروز کرد کمک کرد که دیدگاه مردم نسبت به کشتی بهتر شود.

  رئیس فدراسیون کشتی در پایان تأکید کرد: فرق نمی کند که ما کار کنیم یا شما، مهم این است که پرچم جمهوری اسلامی بالا برود و این رونمایی از تمبر در فکر و ذهن کشتی گیران باقی خواهد ماند.

  مهندس رمضانعلی سبحانی فر در ادامه این مراسم گفت: یاد و نام شهدای عزیز و یاد و خاطره ی جهان پهلوان تختی که امروز پنجاه و سومین سالگرد ایشان است گرامی می داریم.

  وی ادامه داد: از شما پیشکسوتان قدردانی می کنیم که این موضوع را بسیار با اهمیت دانستید و این مراسم را برگزار کردید اگرچه محدودیت ها برای کرونا است اما این کار در فضای مجازی حتما منعکس خواهد شد.

  سبحانی فر تصریح کرد: تختی به کشتی هویت داده است و نام جهان پهلوان تختی را باید گرامی بداریم و به همین خاطر است که ما اینجا جمع شده ایم و وظیفه داریم که رفتار و منش آن پهلوان بزرگ را الگوی خود قرار دهیم.

  مدیرعامل شرکت ملی پست اظهار داشت: یکی از بحث هایی که می تواند بزرگان کشتی را در ذهن مردم زنده نگه دارد گرفتن چنین مراسم هایی است و دیگر کار این است که تمبر یادبود جهان پهلوان تختی را رونمایی کنیم و این دومین تمبر جهان پهلوان تختی است و تمبر بعنوان یک شئ گرانبها و سبک وزن است و سفیر تاریخ است که گذشتگان ما و مشاهیر حال ما را به آیندگان منتقل می کند.

  سبحانی فر گفت: ورزش پهلوانی خصوصیات خاص خود را دارد و کشتی های ما تحت تأثیر پهلوانی است و کسی که پهلوان میدان باشد، خصلت های شجاعت، شهامت، آزادگی، گذشت و ایثار را داد و این در جامعه ی ما تأثیرگذار است و می تواند الگوی بسیار خوبی برای جوانان و جامعه ما باشد.

  وی ادامه داد: اگر امروز جهان پهلوان تختی را همه می ستایند به لحاظ خصایص شخصیتی است که ایشان از میدان قهرمانی و پهلوانی بدست آورده است.

  سبحانی فر در پایان خاطرنشان کرد: ما باید قدر پهلوانان و قهرمانان ما و کسانی که الگوی جامعه هستند را بدانیم و کاری که امروز اتفاق افتاد، کاری بسیار پسندیده بود. از اینکه در کنار مجموعه ی فدراسیون کشتی هستیم خوشحالیم و از اینکه کمک حال کشتی که امروز در جهان ما به شهامت و شجاعت ایرانی ها معرفی می کند خوشحالیم.

  در ادامه این مراسم تفاهم نامه ای بین فدراسیون کشتی و شرکت ملی پست ایران، اداره کل پست است تهران و منطقه پستی شمالغرب تهران به امضاء رسید.

  همچنین در پایان این مراسم نفرات حاضر از تمبر یادبود و اختصاصی جهان پهلوان تختی رونمایی و آن را امضاء کردند.

  br>
  http://iwf.ir/lnks/59624/-.aspx