• تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان برای نخستین بار خارج از ایران قهرمان رقابت های جهانی کرواسی شد

   کسب 4 مدال طلا و 3 برنز
   قهرمانی آزادکاران نوجوان پس از 22 سال و برای اولین بار در خارج از ایران
   ایران بالاتر از آمریکا و روسیه
   رده بندی انفرادی و تیمی مسابقات

   • ۲۲:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۳
   تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان کشورمان با کسب 4 مدال طلا و 3 برنز بعنوان قهرمانی رقابت های کشتی آزد نوجوانان جهان در کشور کرواسی رسید.

   به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، رقابت های کشتی آزاد نوجوانان قهرمانی جهان روزهای 11 تا 13 تیرماه در شهر زاگرب کرواسی برگزار شد و در پایان تیم ایران با 3 مدال طلای رحمان عموزاد خلیلی، محمدرضا قیاسی، علیرضا عبداللهی و امیرحسین زارع در اوزان 45، 80، 92 و 110 کیلوگرم، 3 مدال برنز سید عرفان جعفریان، علی اکبر فضلی و محمد کریمی در اوزان 51، 60 و 65 کیلوگرم و با کسب 157 امتیاز بعنوان قهرمانی رسید، پس از تیم ایران تیم های آمریکا و آذربایجان به ترتیب با کسب 132 و 105 امتیاز دوم و سوم شدند.
   قهرمانی تیم ایران در حالی بدست آمد که این تیم در سال 1996 در کشورمان به عنوان قهرمانی رسیده بود و پس از 22 سال و برای اولین بار در خارج از ایران این عنوان قهرمانی بدست آمد.

   نتایج کشتی گیران کشورمان در این رقابت ها به شرح زیر است:
   در وزن 45 کیلوگرم رحمان عموزاد خلیلی در دور نخست با نتیجه 12 بر صفر توماس فیشر از سوئیس را شکست داد. وی در دور بعد مقابل جیگور سارانتویا از مغولستان با نتیجه 11 بر صفر به پیروزی رسید و راهی مرحله نیمه نهایی شد. عموزاد در این مرحله با نتیجه 9 بر یک احمد یوکسل از ترکیه را مغلوب کرد و به دیدار فینال راه یافت. عموزاد خلیلی در دیدار فینال نیز با نتیجه 5 بر صفر مقابل رافائل هاروتونیان از ارمنستان به پیروزی رسید و به مدال طلا دست یافت.
   در وزن 48 کیلوگرم مهدی ویسی در دور نخست مقابل ویپول تورات از هند با نتیجه 10 بر صفر به پیروزی رسید. وی در دور بعد نیز آلین سیورسی از مولداوی را با نتیجه 10 بر صفر مغلوب کرد. ویسی در مرحله بعد مقابل علی حسن امیرلی از آذربایجان با نتیجه 4 بر 3 شکست خورد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال، وی به گروه بازنده ها رفت. ویسی در این گروه مقابل کایسه ای تانابه از ژاپن با نتیجه 4 بر 4 به پیروزی رسید و راهی دیدار رده بندی شد. وی در این دیدار مقابل گئورگی گگلاشویلی از گرجستان با نتیجه 4 بر 2 شکست خورد و پنجم شد.
   در وزن 51 کیلوگرم سید عرفان جعفریان پس از استراحت در دور اول در دور دوم مقابل اسرائیل بایتازایف از روسیه با نتیجه 10 بر صفر به برتری رسید. وی در دور سوم مقابل اشرف کریم زادا از آذربایجان با نتیجه 10 بر صفر پیروز و راهی مرحله نیمه نهایی شد. جعفریان در این مرحله در یک کشتی نزدیک با نتیجه 2 بر 2 مغلوب ماتئو راموس از کشور آمریکا شد و به دیدار رده بندی رفت. وی در دیدار رده بندی با نتیجه 10 بر صفر لوآنیس مارتیدیس از یونان را مغلوب کرد و صاحب مدال برنز شد.
   در وزن 55 کیلوگرم سجاد گودرزی در دور اول با نتیجه 10 بر صفر وادیل بریگول از مولداوی را شکست داد. وی در دور بعد مقابل فرهات کلیچ از ترکیه با نتیجه 7 بر 5 شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر ترک در مرحله یک چهارم نهایی، گودرزی از دور رقابت ها کنار رفت و دهم شد.
   در وزن 60 کیلوگرم علی اکبر فضلی در دور اول  علی بیگ علی بیگوف از بحرین را با نتیجه 9 بر یک شکست داد. وی در دور دوم مقابل حمزه آلاجا از ترکیه با نتیجه 10 بر صفر مغلوب شد و با توجه به حضور این حریف ترک در دیدار فینال، فضلی به گروه بازنده ها رفت. وی ابتدا در این گروه لاسای مختارولی از قزاقستان را با نتیجه 8 بر یک مغلوب کرد و در کشتی بعد نیز مقابل مونخ اوچیر از مغولستان با نتیجه 10 بر صفر به پیروزی رسید و راهی دیدار رده بندی شد. فضلی در این دیدار مقابل شامیل مامدوف از روسیه با نتیجه 18 بر 8  به پیروزی رسید و صاحب مدال برنز شد.
   در وزن 65 کیلوگرم محمد کریمی در دور نخست کریستوفوروس لویزیدیس از یونان را با نتیجه 12 بر 2 مغلوب کرد. وی در دور بعد سولدوخو اولونبایار از مغولستان را با نتیجه 10 بر صفر از پیش رو برداشت. کریمی در دور بعد مقابل ساتو ماساکی از ژاپن با نتیجه 6 بر 5 به پیروزی رسید و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله مقابل توران بایراموف از آذربایجان با نتیجه 8 بر 2 شکست خورد و راهی دیدار رده بندی شد. کریمی در این دیدار نارک هاروتونیان از ارمنستان را با نتیجه 10 بر 5 شکست داد و به مدال برنز رسید.
    در وزن 71 کیلوگرم محمد نخودی پس از استراحت در نخست در دور دوم مقابل شینوسوکه سوواما از ژاپن با نتیجه 5 بر 3 مغلوب شد و با توجه به شکست کشتی گیر ژاپنی، نخودی از دور رقابت ها کنار رفت و چهاردهم شد.
   در وزن 80 کیلوگرم محمدرضا قیاسی در دور اول مقابل باتماگنای انختوشین از مغولستان با نتیجه 9 بر 2 به پیروزی رسید. وی در دور بعد آبه ادوارد اسد از آمریکا را با نتیجه 10 بر صفر مغلوب کرد. قیاسی در دور بعد مقابل جاشوا موردین از آلمان با نتیجه 12 بر صفر پیروز و راهی مرحله نیمه نهایی شد، وی در این مرحله سعداله آگایف از آذربایجان را با نتیجه 6 بر یک از پیش رو برداشت و به دیدار فینال راه یافت. قیاسی در دیدار فینال با نتیجه 9 بر 6 مقابل دمیتری الکانوف از کشور روسیه شکست خورد و صاحب مدال نقره شد.
   در وزن 92 کیلوگرم علیرضا عبداللهی در دور اول یونس غفوراف از قزاقستان را با نتیجه 10 بر صفر شکست داد. وی در دور دوم نیز با نتیجه 2 بر صفر از سد آلبرت جیمز فراری از آمریکا گذشت و در دور سوم مقابل مونو داهیا از هند با نتیجه 10 بر صفر پیروز شد و به مرحله نیمه نهایی رفت. عبداللهی در این مرحله با نتیجه 5 بر صفر یوهانس مایر از آلمان را از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد. وی در این دیدار نیز با نتیجه 13 بر 2 عمر آگتاس از ترکیه را شکست داد و صاحب مدال طلا شد.
   در وزن 110 کیلوگرم  امیرحسین زارع در دور اول مقابل کیانگ لی از چین با نتیجه 11 بر صفر به برتری دست یافت. وی در دور دوم استویان یوردانوف از بلغارستان را با نتیجه 10 بر صفر از پیش رو برداشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. زارع در این مرحله مقابل اسلام اصلان گریویچ از آذربایجان با نتیجه 10 بر صفر به برتری رسید و به دیدار فینال راه یافت. وی در دیدار نهایی دانیل کرکولیت از آمریکا را با نتیجه 7 بر 4 شکست داد و به مدال طلا دست یافت.


   رده بندی نفرات برتر به شرح زیر است:
   45 کیلوگرم: 1- رحمان عموزاد خلیلی (ایران) 2- رافائل هاراتونیان (ارمنستان) 3- شاهبوس کمیل اف (ازبکستان) و احمت یوکسل (ترکیه)
   48 کیلوگرم: 1- علی حسن امیرلی(آذربایجان) 2- ریچارد فیگوئرا (آمریکا) 3- والری آندروسوف (روسیه) و گئورگی گگیلاشویلی(گرجستان) 5- مهدی ویسی (ایران)
   51 کیلوگرم: 1- متیو راموس (آمریکا) 2- کوتا تاکاهاشی (ژاپن) 3- سید عرفان جعفریان (ایران) و امان امان (هند)
   55 کیلوگرم: 1- جمشیدبیک معروف اف (ازبکستان)2- هایاتو فوجیتا (ژاپن) 3- ابوالفضل نصیراف (آذربایجان) و سیمونه پیرودو(ایتالیا) ... 10- سجاد گودرزی (ایران)
   60 کیلوگرم: 1- حمزه آلاجا (ترکیه) 2- گئورگیوس کوگیومتدیس (یونان) 3- علی اکبر فضلی (ایران) و راویندر (هند)
   65 کیلوگرم: 1- توران بایراموف (آذربایجان)2- اینالبک شری یف (روسیه) 3- بکزات ژالگاسوف (قزاقستان) و محمد کریمی (ایران)
   71 کیلوگرم: 1- باگراتی گاگنیدزه (گرجستان) 2- بالیان گوراو (هند) 3- شینسوکه سوواما (ژاپن) و الکساندر فاکوندو (آمریکا)... 14- محمد نخودی (ایران)
   80 کیلوگرم: 1- -محمدرضا قیاسی (ایران) 3- میلان کورسوگ (مجارستان) و آبه اسد (آمریکا)

   92 کیلوگرم: 1- علیرضا عبداللهی (ایران) 2- اومر آگتاس (ترکیه) 3- الیک ژیگکایف (روسیه) و آلبرت فراری (آمریکا)
   110 کیلوگرم: 1- امیرحسین زارع (ایران) 2- دانیلکرکویلت (آمریکا) 3- استویان یوردانوف (بلغارستان) و سرگئی کوزیرف (روسیه)

   رده بندی تیمی: 1- ایران 152 امتیاز 2- آمریکا 132 امتیاز 3- روسیه 111 امتیاز 4- آذربایجان 105 امتیاز 5- ژاپن 83 امتیاز 6- گرجستان 82 امتیاز 7- ترکیه 80 امتیاز 8- هند 74 امتیاز 9- ازبکستان 56 امتیاز 10- ارمنستان 44 امتیاز

   نکته قابل توجه اینکه اتحادیه جهانی کشتی پس از برگزاری مسابقات اعلام کرد آزمایش دوپینگ دمیتری الکانوف از روسیه در وزن 80 کیلوگرم مثبت اعلام شد و مدال طلای این وزن به محمدرضا قیاسی از ایران می رسد.
   بنابر این در رده بندی تیمی نیز تیم روسیه با توجه به از دست دادن 25 امتیاز جایگاه سوم را نیز از ددست داد.