نسخه چاپی

ناصر فروتن:

فرصت خوبی نصیب ما شد تا برنامه های خود را به سرانجام برسانیم
به دلیل اتمام مأموریت مجبور قطع همکاری شدم
بعنوان مشاور در کنار آقای دبیر خواهم ماند
 • ۱۱:۲۰ ۱۳۹۹/۶/۳۰
 • ناصر فروتن گفت: در مدت حضورم در فدراسیون کشتی فرصت بسیار خوبی نصیب ما شد تا  بتوانیم برنامه های خود را در کمیسیون داوران به سرانجام برسانیم.

  ناصر فروتن رئیس کمیسیون داوران کشتی کشور در گفت و گو با روابط عمومی فدراسیون کشتی با بیان این مطلب افزود: در ابتدای حضورم در کمیسیون داوران به دنبال ارتقاء جایگاه داوران بودم و سعی کردیم در زمان حضور داوران در مسابقات امکانات مناسبی همچون خوابگاه، تغذیه و ترانسفر در اختیار آن ها باشد.

  وی ادامه داد: همچنین در مورد افزایش حق الزحمه داوران در مسابقات مصوباتی را داشتیم که حدود 35 درصد به حق الزحمه داوران در رقابت ها اضافه شد.

  فروتن اظهار داشت: از زمانی که در کمیسیون داوران حضور یافتم به دنبال ایجاد آرامش در جامعه داوری و دوری از هرگونه حاشیه بودم که خوشبختانه این امر اتفاق افتاد ضمن اینکه توانستیم انتخابات کمیسیون داوران را به صورت عادلانه ای برگزار کنیم.

  رئیس اسبق کمیسیون داوران تصریح کرد: همچنین مسابقات مهمی از جمله رقابت های انتخابی تیم ملی را با حضور داوران داخلی و بدون استفاده از داوران خارجی بدون هیچ گونه حاشیه ای برگزار کردیم و رقابت های لیگ برتر و رقابت های بین المللی نیز با حضور داوران ایرانی به شکل مطلوبی برگزار شد.

  فروتن با اشاره به کنترل درجه اکثر داوران در مسابقات بین المللی سال 2020 اظهار داشت: با برنامه ریزی که انجام شد در ابتدای سال جاری میلادی بیش از 80 درصد داوران درجه یک، درجه 2 و سه با حضور نمایندگان اتحادیه جهانی کشتی کنترل درجه شدند و این کار کمک شایانی را به لحاظ هزینه ای به فدراسیون کشتی و داوران کرد.

  فروتن گفت:  در مدت زمانی که فعالیت های ورزشی به دلیل شیوع ویروس کرونا به حالت تعلیق درآمده است، اولین کاری که انجام شد اطلاع رسانی موارد مورد نظر به داورانمان از طریق شبکه های مجازی بود و این اقدام به اطلاع رئیس کمیسیون داوران اتحادیه جهانی نیز گزارش داده شد.

   وی گفت: در این مدت اتحادیه جهانی نیز  بیش از 20 وبینار آموزشی داوری با حضور اساتید برجسته از جمله سیلوستری رئیس کمیسیون داوران دنیا و سایر مدرسان  داوری برگزار کردند و ما هم در این زمینه با استفاده از ظرفیت داوران توانمند خود از لحاظ قوانین و ترجمه، موارد مطرح شده در این وبینارها را برای اینکه داوران، مربیان و کشتی گیران کشورمان از نظر اطلاعات داوری به روز باشند  در سایت فدراسیون کشتی قرار دادیم و در این زمینه اطلاع رسانی کاملی انجام دادیم که تقریبا تهیه و تنظیم هرکدام از این وبینارها 15 الی 16 ساعت زمان می برد.

  فروتن تصریح کرد: همچنین دو وبینار نیز از طریق فدراسیون کشتی توسط محمد ابرهیم امامی مسئول آموزش کمیسیون داوران و دکتر بابک شادگان رئیس کمیسیون  پزشکی اتحادیه جهانی برای داوران داخلی برگزار کردیم که مورد رضایت اتحادیه جهانی کشتی قرار گرفت.

  فروتن در مورد برنامه های دیگر کمیسیون داوران گفت:  با رئیس کمیسیون داوران دنیا در ارتباط بودیم و پیشنهاداتی هم از طریق روابط بین الملل به آنها اعلام کردیم. همچنین در این فرصت محدودی که داشتیم با همکاری انستیتو کشتی برای آینده داوری کارهای خوبی انجام داده ایم که می توان به تنظیم کردن شاخص های مدرسان داوری، بررسی ارزیابی عملکرد داوران در طول سال و تهیه شاخص ها در این زمینه، برنامه ریزی برای اعزام داوران ممتاز به کلاس های استاژ بین المللی و اعزام داوران بین المللی جهت ارتقاء درجه به رقابت های دارای تایپ اشاره کرد.

  وی ادامه داد: یکی دیگر از اهداف ما ارتقای جایگاه داوری در اتحادیه جهانی می باشد که انتخاب آقای مصلایی پور بسیار مناسب و بجا بود و ان شالله داوری ما با وجود ایشان و حمایت فدراسیون کشتی به حایگاه واقعی خود برسد.

  رئیس کمیسیون داوران کشتی کشورمان گفت: برای اینکه اعزام داوران به صورت شفاف و عادلانه باشد نسبت به طراحی یک اپلیکیشن با حمایت فدراسیون و مساعدت و کمک هیئت کشتی منطقه آزاد اروند برای داوران اقدام کردیم که در این سیستم چیدمان داوران قابلیت انجام به سه روش نوبتی، منطقه ای  و حساسیت مسابقات  از جمله انتخابی تیم ملی و لیگ ها را خواهد داشت. ضمن اینکه یک بانک اطلاعات قوی از اطلاعات فردی و داوری داوران نیز در دسترس خواهد بود.

  وی گفت تجلیل از پیشکسوتان داوری کشور، سرکشی و دلجویی از داورانی که در بستر بیماری هستند، برگزاری سیمنار روسای کمیسیون داوران، گردهم آیی پایان سال داوران بین المللی فعال و آموزش قوانین و مقررات داوری کشتی  توسط داوران بین المللی در استانها از دیگر اهداف این کمیسیون از دیگر برنامه های ما بود که برخی از آن ها عملیاتی شد و برخی دیگر به دلیل شیوع ویروس کرونا به بعد موکول شد.

  فروتن اظهار داشت: سال گذشته 38 داور به مسابقات مختلف جهانی، آسیایی و تورنمنت های بین المللی اعزام شدند که از این تعداد یک نفر المپیکی، 6 نفر درجه یک و 9 نفر هم درجه سه بین المللی شدند.

  رئیس اسبق کمیسیون داوران در مورد جدایی خود از این کمیسیون گفت: من بعنوان مأمور در فدراسیون کشتی حضور داشتم و چند ماهی بود که به دلیل حساسیت شغلی، می بایست به کار قبلی خود باز می گشتم اما با اصرار آقای دبیر تا به امروز با فدراسیون همکاری کردم و نهایت تشکر و قدردانی را از ایشان دارم.

  وی ادامه داد: از زمانی که آقای دبیر 28 کیلوگرم بود کشتی های او را سوت زدم و کشتی های آقای سوریان را نیز سوت زدم و تا به امروز هم با آقای دبیر همکاری داشتم و در آینده هم در کنار ایشان خواهم بود و تنها دلیل قطع همکاری من پایان مأموریتم و پافشاری محل کار قبلی برای بازگشتم بود.

  http://iawf.ir/lnks/58968/-.aspx