صفحه نخست | درباره ما | تماس باما                                                           
 یکشنبه 10 اردیبهشت 1396 
Skip Navigation Links

                                                                                                                     

    خاطراتي از كشتي ايران به قلم محمد رضانوایی/
خاطراتي از كشتي ايران به قلم محمد رضانوایی/

باکو شب پیروزی تیم ایران بود

بابا، ابراهيم‌اف را برد

تاریخچه کشتی بازدید:۷۸۲۸ ۱۲:۳ ۱۳۹۱/۱۱/۱ ادامه

سایت فدراسیون کشتی قصد دارد هر هفته یکی از خاطرات قدیمی کشتی ایران را که توسط استاد محمد رضا نوایی مربی سابق تیم ملی کشتی آزاد و دارنده مدال برنز جهان به رشته تحریر در آمده است را در اختیار علاقمندان به ورزش اول کشور قرار دهد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، امروز ادامه ای، خاطره ای از حضور تیم ملی کشتی آزاد در سال 1340 در رقابتهای دوستانه ای در شوروی سابق که به رشته تحریر در آمده است، به شرح زیر می باشد:
بعد از مسابقات سخت و مشكل و نفس‌گير در تفليس بچه‌ها، چمدان‌ها را بسته و با هواپيما به باكو مركز جمهوري آذربايجان رفتند. تيم ما در آخرين ديدار در وزن‌هاي چهارم و هفتم در تركيب خود تغييراتي داده بود و طي آن پرويز عرب و عرب كياني در وزن‌هاي 67 و 87 كيلوگرم در برابر كشتي‌گيران روس قرار گرفتند.
در وزن 52 كيلوگرم سلطاني‌نژاد يك بار ديگر در برابر جميل‌اف كه در خاركف با او روبرو شده بود قرار گرفت و در يك كشتي كم افت و خيز با او كه نفر دوم شوروي بود مساوي كرد.
در 57 كيلوگرم بابا اولادي در برابر آيدين ابراهيم‌اف كشتي‌گير آذربايجاني قرار گرفت. بابا مثل دو مسابقه قبلي از ابتدا حملات خود را آغاز كرد ولي در 6 دقيقه اول صفر – صفر به پايان رسيد. در دو دقيقه‌هاي خاك اجباري، هم نتيجه‌اي به دست نيامد تا سرانجام در دو دقيقه آخر يعني دقيقه 10:45 بابا با سرزير بغل و دست مخالف ابراهيم‌اف را رو شانه‌هاي خود قرار داد و با يك چرخش به روي پل زد و مسابقه را (صفر- 3) برد و اولين پيروزي تيم ما را به دست آورد. ابراهيم‌اف در سال 1963 صوفيه قهرمان جهان شد و در المپيك توكيو مدال برنز گرفت.
در وزن 62 كيلوگرم حميد توكل كه در جمهوري‌هاي مختلف شوروي در برابر حريفان كشتي گرفته بود واقعا خسته شده بود.
توكل در آذربايجان براي دومين بار به مرتضي گارجي‌اف باخت. اختلاف كشتي اين دو بازهم يك امتياز بود او در خاركف 3 بر 4 باخت و در باكو 4- 5 كشتي را واگذار كرد. توكل يك بار با زير دو خم خاك شد و در خاك با سگك كلاته به پل رفت و يك اخطار در دو دقيقه آخر 5 امتياز براي گارجي‌اف در بر داشت. اما توكل با يك بخولنگ و دو بار خاك چهار امتياز كسب كرد و مسابقه را 5 بر 4 به گارجي‌اف واگذار كرد. در وزن چهارم پرويز عرب نفر دوم مسابقات انتخابي نفر دوم مسابقات برگ زيتون طلايي با احمداف روس صفر بر صفر مساوي كرد.
در وزن 73 كيلوگرم حبيبي 1 بر 5 بر كايباتيلوف پيروز شد.
در اين مسابقه حبيبي هيچ رغبتي براي ضربه فني كردن حريف نداشت و بسيار راحت و آسان حريف را با خاك و كنده و سگك مغلوب كرد. منصور مهدي‌زاده در وزن ششم با دو خاك اكسيف را برد و برد سوم ما را در مقابل كشتي‌گير باكويي كسب كرد.
در وزن هفتم عزيز كياني با زيمبانف صفر بر صفر مساوي شدند.
در وزن هشتم هم حسين نوري در برابر زاراسف نفر سوم المپيك 1960 رم و دارنده مدال برنز مسابقات جهان 1959 تهران قرار گرفت.
در 6 دقيقه اول كشتي با برتري نسبي نوري به اتمام رسيد اما در دو دقيقه‌هاي خاك اجباري زاراسف كه كنده اين خاك آن خاك را به خوبي شگرد داشت در اثر اشتباه حسين نوري در جابجايي پاهايش كنده‌اش را بالا آورد و تاباند و 2 نمرده گرفت. در دو دقيقه دوم و دو دقيقه آخر هم دو كشتي‌گير امتيازي كسب نكردند و سرانجام بعد از 12 دقيقه مسابقه با حساب 2 بر صفر به سود زاراسف تمام شد.
بهرحال در چهارمين ديدار تيم ايران با پيروزي در اوزان 57 كيلوگرم، 73 كيلوگرم، 79 كيلوگرم و 3 مساوي سلطاني‌نژاد، پرويز عرب و كياني و 2 باخت توكل و نوري با حسب 3 بر 2 تيم روسيه را مغلوب كرد و تقريبا با همين تيم با يك تغيير در وزن 57 كيلوگرم كه سيف پور جاي بابااولادي را پركرد در مسابقات يوكوهاما 1961 به بزرگ‌ترين افتخار تاريخ كشتي نائل آمد.


 
طراحی وب سایت های حرفه ایی - شركت پشتيبانكار