نسخه چاپی

قهرمانی کشتی فرنگی در آسیا با 9 مدال در 9 وزن

شاگردان بنا؛ پله پله تا قله
 • ۰:۱۵ ۱۳۹۸/۱۲/۳
 • تیم ملی کشتی فرنگی ایران با ایستادن بر سکوی نخست مسابقات قهرمانی آسیا در هند توانست از عنوان قهرمانی خود در سال گذشته دفاع کند.
  به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، شاید در نگاه اول کسب قهرمانی در مسابقات آسیایی برای فرنگی کاران ایران کم اهمیت باشد اما نگاه آماری به این مسابقات نشان می دهد که شاگردان محمد بنا در مسابات قهرمانی آسیا دست به چه کار بزرگی زدند. تیمی که در 9 وزن صاحب 9 مدال شد و با اقتدار توانست بر سکوی نخست این رقابت ها تکیه بزند. وقتی وضعیت این تیم بررسی شود به طور دقیق مشخص می شود که این تیم در چه شرایطی راهی مسابقات قهرمانی آسیا شد و در نهایت هم دست به چه کار بزرگی زد.
  یک اردو برای یک جام
  شاید اولین نکته که خیلی هم در این مدت دیده نشد تعطیلی اردوی تیم ملی کشتی فرنگی به دلیل برنامه های فشرده مسابقات بود. تیم ملی کشتی فرنگی برای حضور در مساباقت جام جهانی اولین اردوی خود را بعد از مسابقات جام جهانی در آبان ماه برگزار کرد اما مسابقات جام جهانی لغو شد و به همین دلیل هم اردوی تیم ملی تعطیل شد. بعد از آن به دلیل برگزاری مسابقات جام باشگاه های جهان و بعد هم که به دلیل برگزاری جام تختی اردوی این تیم برگزار نشد. به همین دلیل بعد از جام تختی این تیم فقط برای برگزاری یک مرحله اردو زمان داشت و با همان یک مرحله اردو در هند با اقتدار به قهرمانی رسید.
  تیم جوان و اولین ها
  ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی برای مسابقات قهرمانی آسیا با نظر محمد بنا از دل جام تختی بیرون آمد. او 10 نفر برای قهرمانی آسیا انتخاب کرد که 9 نفر قهرمان مسابقات بودند و در یک وزن هم نفر سوم مسابقات انتخاب شد. البته جدای نتیجه بهروز هدایت در وزن 87 کیلوگرم، باید عنوان کرد در 9 وزن دیگر، 8 کشتی گیر برای اولین بار دوینده تیم ملی در قهرمانی آسیا را تجربه کردند. این تیم نسبت به سال گذشته تفاوت زیادی داشت اما با اقتدار بیشتری به قهمرانی رسید. سال گذشته 4 کشتی گیر عنوان دار در ترکیب این تیم بود اما امسال در این تیم 4 نفر فقط برای یکبار توانسته بودند در مساباقت جهانی حضور داشته باشند. میانگین سنی این تیم بالای 23 و کمتر از 24 سال است که نشان می دهد در آینده حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت.
  9 مدال در 9 وزن
  یکی دیگر از موفقیت های خوبی که تیم ملی کشتی فرنگی در هند رقم زد کسب 9 مدال در 9 وزن بود. تیم ملی کشتی فرنگی با 10 کشتی گیر به هند رفته بود اما یک کشتی به دلیل مشکلات دوپینگ از جدول حذف شد تا تیم محمد بنا با 9 کشتی گیر صاحب 5 مدال طلا یک نقره و سه برنز شود. 9 مدال در 9 وزن از نتایجی است که در طول تاریخ نظیر آن کم دیده شده است. در اولین دوره مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی آسیا در سال 1983 که به میزبانی ایران برگزار شد، این اتفاق یکبار رخ داد و در 10 وزن تیم ایران 10 مدال هم کسب کرد اما بعد از آن دیگر کسی به یاد ندارد که چنین موفقیتی به دست آمده باشد.
  5 طلا یک رکورد نوبرانه
  نکته مهم درباره این قهرمانی شاید کسب 5 مدال طلا باشد. اتفاقی که بعد از اولین دوره این مسابقات در سال 1983 که در 10 وزن تیم ایران صاحب 8 مدال طلا شد، دیگر سابقه نداشت که این تیم بتواند بیش از 4 مدال طلا در یک دوره کسب کند اما در این دوره شاگردان محمد بنا یک رکورد جدید از خود به جا گذاشتند. کسب 5 طلا کار بزرگی بود که رقم خورد و شاید اگر جای هدایت هم خالی نمی شد الان تیم ایران در هر 10 وزن صاحب 10 مدال و 6 مدال طلا شده بود. پویا ناصرپور در وزن 55 امین کاویانی‌نژاد در وزن 72 کیلوگرم، مهدی ابراهیمی در وزن 82 کیلوگرم و محمدهادی ساروی در وزن 97 کیلوگرم و امین میرزازاده در وزن 130 کیلوگرم 5 مدال طلا برای ایران کسب کردند.
  قدرتنمایی مقابل ستاره ها
  ضمن اینکه سطح مسابقات هم آنچنان پایین نبود. یعنی حداقل اگر قرار باشد ترکیب تیم ازبکستان که یکی از مدعیان قهرمانی بود، بررسی شود این تیم با چهار کشتی‌گیر نامدار و مدعی خود اسلام جان بهرام‌اف دارنده مدال آسیا، تاسمرادف دارنده مدال نقره جهان و برنز المپیک ، جالگاسبای بردی موراتوف دارنده مدال برنز جهان و رستم آساکالوف دارنده مدال نقره و برنز جهان راهی این مسابقات شد اما نتوانست مقابل تیم محمد بنا به موفقیتی دست پیدا کند. به این جمع باید فومیتا از ژاپن را اضافه کرد که قهرمان جهان بود و به مدال طلا رسید و یا ریو هان سو از کره جنوبی که او با عنوان قهرمانی به این مسابقات آمده بود.
  طلسمی که پویا شکست
  پویا ناصرپور یکی از ارزشمندترین مدال های طلای ایران را کسب کرد. بعد از حمید سوریان که در سال 2008 به مدال طلای وزن اول در کشتی فرنگی قهرمانی آسیا بوده دیگر تیم ایران رنگ این مدال را به خود ندیده بود تا اینکه بعد از 12 سال ناصر پور با قدرت این مدال را برای ایران کسب کرد. حالا ناصرپور در کنار سوریان، سیم خواه و مرتضی پاپی نیا تنها قهرمانان کشتی ایران هستند که در طول تاریخ کشتی فرنگی به این مدال دست پیدا کرده اند.
  طلای سنگین وزن به نام ایران
  امین میرزازاده در وزن 130 کیلوگرم کسی بود که وقتی محمد بنا او را برای تیم ملی انتخاب کرد خیلی مورد انتقاد قرار گرفت. خیلی ها به او خرده گرفتند که چرا او این کشتی گیر را که در مسابقات جام تختی سوم شده بود راهی رقابت های آسیایی می کند، اما امین میرزازاده در این رقابت ها توانست برای پنجمین بار پیاپی مدال طلای این وزن را برای ایران در آسیا حفظ کند. میرزازاده در این رقابت ها کشتی گیر کره ای را شکست داد که قبل از این در بازی های آسیایی جاکارتا با غلبه بر بهنام مهدی زاده به مدال برنز دست پیدا کرده بود.

  http://iawf.ir/lnks/58229/-.aspx