• رسول خادم: کشتی آزاد شرایط بازگشت قوی تر از قبل را دارد

   در کشتی کلاسیک بانوان می توانیم خیلی سریع حرکت کنیم

   • ۱۲:۴۱ ۱۳۹۶/۷/۱
   رئیس فدراسیون کشتی گفت: اگر خدا کمک کند با حمایت ها و سرمایه گذاری اسپانسرهای خوب در کشتی کلاسیک بانوان ایران می‌توانیم خیلی سریع تر از آنچه گمان کنیم شانه به شانه کشتی آزاد بانوان در دنیا حرکت کنیم.

   به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، رسول خادم در گفت و گو با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، وضعیت حال حاضر فدراسیون در همه بخش ها اعم از تیم های ملی بانوان و بودجه را شرح داد که در ادامه این گفت و گو را می خوانید.

   آقای خادم حضور وزیر ورزش و جوانان در جلسات تخصصی و فنی کشتی چه تاثیری در پیشبرد اهداف فدراسیون دارد؟

   پس از جلسه شورای فنی که با حضور دکتر سلطانی فر برگزارشد به نظر می رسد وزیر ورزش و جوانان باید در همه این جلسات حضور پیدا کند چرا که به عنوان ورزش اول کشور انتظار بیشترین حمایت ها را داریم. هنگامی که وزیر در جریان مسائل کشتی و کشتی گیران قرار بگیرد طبیعتاً می تواند در تصمیم گیری های مدیرتی وزارت ورزش نیز اثر گذار باشد. کشتی ورزش مظلوم و خانواده ایست که با رنج و سختی عجین شده است به همین دلیل امکان دارد بسیاری از مشکلاتش در دل خانواده کشتی باقی بماند؛ از همین رو حمایت های مدیریتی می تواند ضریب تساعدی در رشد کشتی کشور داشته باشد.

   گفته می شود شما بیش از فوتبال پول می گیرید. در مجموع و با وجود همه رده های سنی, کشتی چقدر خرج دارد و منبع تامین آن از کجاست؟

   بخش عمده ای از منابع فدراسیون برای اجرای برنامه هایش از منابع خارج از فدراسیون و به صورت منابع غیر نقدی تامین می شود. فرق منابع نقدی و غیر نقدی این است که منابع نقدی به حساب فدراسیون واریز می شود ولی ما در واقع برای ادامه فعالیت ها و اجرایی شدن برنامه هایمان از اعتبار کشتی و تعاملات مجموع مدیریت آن هزینه می کنیم. به طور مثال تورنمنت های بین المللی ما که در رده های سنی نوجوانان و جوانان برگزار می شود، جزو تورنمنت های برتر دنیا است که این ها از منابع غیر نقدی خارج از فدراسیون تامین می شوند؛ منابعی که با تعاملات حلقه مدیریتی کشتی با مجموعه ها و نهادهای دولتی، عمومی و غیر دولتی خارج از فدراسیون به دست می آید پس الزاماً پایدار نیست و همین مسئله منابع را به اشخاص و یا فضاهایی که چنین تعاملاتی دارند، متکی می کند.

   بخشی از هزینه های فدراسیون نیز منابع نقدی است؛ روزگاری ۶ تیم ملی داشتیم و امروز ۲۲ تیم ملی آزاد و فرنگی را بدون لحاظ شدن ظرفیت اضافه تری پوشش می دهیم. طبیعتاً ما وقتی از رشته های ملی و مدال آور صحبت می کنیم که چند رشته خاص بیشتر نیستند نیاز است که از منابع ملی توجهات ویژه به این رشته ها شود. به طور مثال رقم قابل توجهی از منابع ارزش افزوده به منابع وزارت ورزش افزوده شد که اقدام بسیار خوبی بود اما بهتر بود مجلس با دقت بیشتری سهمی هم برای ورزش های المپیکی قائل می شد.

   ما انتظار نداریم بحث های توسعه ای وارد بحث های حرفه ای شود اما مگرچند رشته و چند ورزشکار المپیکی داریم ؟ شاید در آن رقم بزرگ این رقمی به حساب نمی آمد اما می توانست در رشته هایی مثل کشتی، وزنه برداری، تکواندو و امروز والیبال که شانس مدال المپیک دارند بسیار تاثیرگذار باشد. به عبارتی می توان با این دست اقدامات خلاء ها را پر کرد و فشاری که روی مجموعه مدیریتی است را کاهش داد چرا که هرچه مجموعه مدیریت فدراسیون ها کمتر در حوزه منابع و پشتیبانی دغدغه داشته باشند، دقتشان در مسائل فنی بالا می رود.

   کشتی در سال چقدرخرج دارد؟

   بودجه امسال کشتی ۱۷۵ میلیارد تومان است که ۸۵ درصد این بودجه از منابع خارج از فدراسیون تامین می شود. تصورش را بکنید که چقدر باید از اعتبار خود و مجموعه بزرگانش هزینه کند تا ۸۵ درصد هزینه های برنامه هایش را خارج از کمک های دولت و اسپانسر تامین کند. چه میزان انرژی باید برای این موضوع گذاشته شود. این کار را فدراسیون انجام می دهد. همان گونه که سال قبل بودجه ۱۳۶ میلیارد تومان بود و ۸۵ درصد آن از منابع خارجی تامین شد. این که کشتی کارش را به هر نحوی با تعاملاتش انجام می دهد، فرصتی است که برای کشتی به وجود آمده و از ظرفیت ها و تعاملات مدیریتی خود استفاده می کند اما این فشار خیلی سنگینی به مجموعه مدیریتی کشتی وارد می شود. اگر از این رشته به عنوان ورزش ملی و اول کشور انتظار داریم باید بخشی ازاین فشارها را کم کنیم؛ لااقل می توانیم برنامه هایی که به المپیک ختم می شود را تحت پوشش منابع ملی ببریم.

   دلیل این که گفتید نتایج فرانسه واقعیت کشتی ایران نیست، چه می تواند باشد؟

   ما در چهار، پنج سال گذشته با همه فراز و نشیب هایی که داشتیم توانستیم در کشتی آزاد جایگاه خود را به عنوان اول و دوم ازسال ۲۰۱۳ تا۲۰۱۵ حفظ کنیم و همچنین مدعی کسب عنوان قهرمانی جام جهانی در سه سال پیاپی باشیم. اما با وجود همه این موفقیت ها دوره سختی را سپری می کنیم چرا که بسیاری از چهره های با تجربه و مدعی ما بعد از المپیک ۲۰۱۶ در کنار کشتی نیستند و امکان دارد تا المپیک۲۰۲۰ آن ها را نداشته باشیم. به همین دلیل باید از دل چهره های جوان نتایجی که مورد انتظار کشتی است را برای المپیک آینده فراهم کنیم. اتفاقی که در فرانسه افتاد قطعاً واقعیت کشتی ما نیست اما ما به لحاظ انسجام کادر فنی و مدیریتی در کشتی فرنگی و آزاد و همچنین نوع ادامه برنامه هایمان در ارتباط با اعضای تیم ملی کشتی آزاد نیاز به اصلاح داشتیم که شورای فنی این موضوع را دنبال می کند و مطمئنم خیلی سریع اثرات خودش را نشان خواهد داد.

   کشتی آزاد این شرایط را دارد که به زودی قوی تر از قبل باز گردد و کشتی فرنگی نیز حرکت خیلی خوبی را آغاز کرده است. به هر حال با همه این بحث ها و کمبودها فدراسیون مقاومت کرده و برنامه هایش را ادامه داده است؛ می‌بینیم که کشتی فرنگی امسال در یک رده سنی قهرمان و در دو رده سنی نایب قهرمان جهان شد. این یعنی یک نتیجه تاریخی برای کشتی فرنگی ایران و من مطمئنم که اگر فعالیت کشتی فرنگی با همین جدیت ادامه پیدا کند ما نتایج پر افتخاری را سال به سال در این رشته تکرار خواهیم کرد.

   دخترهای کشتی با کمربند ایران فعالیت خوبی را آغاز کرده اند، چقدر در ادامه این مسیر جدی هستید و تجلی دیگر آنان را به غیر از ترکمنستان در کجا می بینید؟

   چیزی که در ترکمنستان دارد اتفاق می افتد حضور زنان ایران در کشتی با کمربند است. باید بدانیم که کوراش، کشتی با کمربند و آلیش رشته هایی متعلق به کشورهای آسیای میانه هستند و فن و بند این کشتی ها در اختیار آن ها است. اما کشتی بانوان ما بدون داشتن مربی و متخصص از آن خطه (که به هیچ کشوری مربی نمی فرستند) در این رقابت ها حضور پیدا کرده و تا الان هم 10مدال نقره و برنز را به عنوان اولین مدال های کشتی بانوان ایران از یک مسابقه بین المللی معتبر کسب کرده است. این شروع بسیار خوبی برای حضور قدرتمند ما در فعال کردن با استیل جدید در کشتی کلاسیک بانوان است. کشتی کلاسیک بانوان یک شیوه و استایلی است که ظرفیت جهانی شدن دارد ضمن این که چارچوب های فرهنگی و اعتقادی ما کاملاً در آن لحاظ شده است.

   خوشبختانه پوشش ما با همین چارچوب و در همین ابتدا که پس از مدت ها پیگیری به تصویب هیات رئیسه اتحادیه جهانی رسیده مورد استقبال بسیاری از کشورهای مسلمان و غیر مسلمان قرار گرفته است؛ چون مسئله کشتی بانوان در دنیا صرفاً در ارتباط با پوشش و بحث اعتقادی و فرهنگی نبود و بسیاری از بانوان دنیا به پوشش دو بنده معترض بودند و آن را متناسب با شأن و شرایط زنان در دنیا نمی دانستند. از همین رو از پیشنهاد نوع پوششی که ما در کشتی کلاسیک بانوان به دنیا ارائه دادیم استقبال کردند. فکر می‌کنم اگر خدا کمک کند بتوانیم شروع خوبی را با حمایت ها و سرمایه گذاری اسپانسرهای خوب در کشتی کلاسیک بانوان ایران داشته باشیم و خیلی سریع تر از آن چه گمان کنیم شانه به شانه کشتی آزاد بانوان در دنیا حرکت کنیم.