• بررسی دو تورنمنت بین المللی کشتی دنیا/

    یاریگین جایی برای محک خوردن نفرات دوم و سوم روسیه
   استقبال اندک کشورهای خارجی از جام تزارها

   برگزاری جام پاریس در قلب اروپا، بدون حضور مدعیان

   • ۱۱:۵۱ ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
   رقابت های جام یاریگین با حضور اندک کشتی گیران خارجی، روزهای 8 تا 10 بهمن ماه در شهر کراسنویارسک روسیه، برگزار شد.
   این رقابت ها در حالی برگزار شد که مجموعا 146 کشتی گیر از کشور میزبان و 63 کشتی گیر خارجی در قالب 10 تیم حضور داشتند که در این میان کشورهایی نظیر بلاروس، قرقیزستان، آلمان و آمریکا به ترتیب با یک، 2، 2 و 3 کشتی گیر در این مسابقات شرکت کردند.
   همچنین تیم های مغولستان، قزاقستان، ژاپن، چین، ایران و ازبکستان نیز به ترتیب با 14، 12، 9، 8، 7 و 5 کشتی گیر در این رقابت ها حضور داشتند.
   در رقابت های بین المللی جام یاریگین که یکی از معتبرترین تورنمنت های کشتی دنیا محسوب می شود، مدال های طلای 7 وزن به کشتی گیران روس رسید و فقط مدال طلای وزن 97 کیلوگرم از آن کایل اسنایدر قهرمان المپیک از آمریکا شد.، این موضوع در مورد مدال های نقره نیز به همین ترتیب بود و محمدجواد ابراهیمی آزادکار شایسته وزن 86 کیلوگرم کشورمان صاحب مدال نقره وزن 86 کیلوگرم شد. همچنین 11 مدال از 16 مدال مشترک برنز به کشتی گیران میزبان تعلق گرفت و از پنج مدال باقی مانده سه مدال به محمد مهدی یگانه جعفری، حسین رمضانیان و جابر صادق زاده نماینده گان تیم منتخب مازندران در اوزان 65، 97 و 125 کیلوگرم رسید و دو مدال برنز دیگر نیز از آن ری هیگوچی دارنده مدال نقره المپیک (57 کیلوگرم) در وزن 61 کیلوگرم و زولبو ناتساگسورن از مغولستان در وزن 125 کیلوگرم شد.
   معتبرترین تورنمنت کشتی آزاد روسیه امسال در حالی برگزار شد که خبری از حضور نامداران کشتی این کشور از جمله عبدالرشید سعداله یف، ویکتور لبدوف، سوسلان رامونوف، ماگومد قربان علی اف، انور گدویف، عبدالسلام گادیسوف، حاجی مراد گاتسالوف، بلال ماخوف و ... نبود و از نفرات مطرح کشتی گیران خارجی شرکت کننده نیز به جز نام هیگوچی ژاپنی، اسنایدر آمریکایی و نمایندگان کشورمان، به نام دیگری نمی توان اشاره کرد.
   در واقع در حال حاضر تورنمنت یاریگین را می توان به یک مسابقه داخلی برای مشخص شدن نفرات دوم و سوم تیم روسیه تشبیه کرد که با حضور کشتی گیران گمنام خارجی نام بین المللی گرفته است و بسیاری از قهرمانان جهان و المپیک این تورنمنت را از برنامه آماده سازی خود خارج کرده اند. البته باید این را هم عنوان کرد که تورنمنت پادوبنی روسیه در کشتی فرنگی نیز که هفته پیش برگزار شد از سطحی پائین تر از جام یاریگین برخوردار بود که این نشان دهنده آن است که کشتی گیران دنیا در حال حاضر میل و رغبتی برای حضور در تورنمنت هایی از این دست ندارند.
   در ادامه این بررسی باید اشاره ای به تورنمنت بین المللی کشتی جام پاریس که همزمان با این مسابقات در سه رشته آزاد، فرنگی و زنان برگزار شد نیز داشته باشیم که حضور تنها 77 کشتی گیر در رشته آزاد و 95 کشتی گیر در رشته فرنگی و عدم استقبال کشتی گیران مطرح با هم به چشم می خورد. تورنمنتی که علیرغم برگزاری در شهر پاریس و تبلیغات فراوان، بازهم شاهد حضور چهره های شاخص دنیا در آن نبودیم.