• تحلیلی بررسی و هفتمین دوره جام تختی/

   جام بین المللی تختی، چتری گسترده بر کشتی ایران

   • ۱۳:۲۰ ۱۳۹۵/۱۱/۷
   برگزاری سیو هفتمین دوره رقابت های بین المللی جام تختی در شهر مشهد مقدس، با واکنش و نقدهای مختلفی روبرو شد.

   به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، تحلیلی را در این زمینه می خوانیم.

   سی و هفتمین دوره جام تختی را برگزار کردیم و اینک می پرسیم :
   1- جام تختی برای چه برگزار می شود؟
   2- سی و هفتمین جام تختی چگونه برگزار شد؟
   پاسخ به این دو پرسش راه ما را در برگزاری این تورنمنت بزرگ و سایر مسابقات بین المللی که میزبانی اش را داریم روشن تر و تلاش مان برای رسیدن به اهداف را موثرتر می کند.
   جام تختی و تورنمنت های بین المللی برای چه؟
   1- ایجاد چتری در برگیرنده که کشتی کشور زیر آن فعال تر شود.
   2- حرکتی مستمر داشته باشد و در فاصله مسابقات جهانی یک سال به تعطیلی و خواب نرود.
   3- دامنه فعالیت کشتی در سراسر کشور گسترده تر شود جمعیت بیشتری در ورزش اول کشور حضور یافته و در عرصه تلاش بیشتر، کسب تجربه کنند و نیرو های جوان دیده شوند. و تمام کشتی کشور ( شامل هیات های کشتی استان ها ) میدانی برای ابراز شایستگی پیدا کند.
   4- جوانان امید ها و مدعیان کشتی انگیزه ای برای تداوم و برنامه ریزی برای تلاش داشته باشند و از این طریق پرونده های مبارزاتی و حساب کتاب بین جوانان و بزرگان خودمان و همچنین سایر کشور ها تشکیل شود.
   5- کشتی گیران و مربیان با حضور در تورنمنت ها و مبارزه تن به تن و جدال اندیشه ها، تجربه بیشتری کسب کنند.
   6- نام و یاد جهان پهلوان تختی و ویژگی های اخلاقی آن بزرگمرد و فضایل پهلوانی در سطح وسیعی برای اهل کشتی مطرح شود و از این طریق روحیه پهلوانی، شجاعت، صداقت و جوانمردی در ورزش اول میهن اسلامی تقویت شود.
   7- کلاس ها و سبک های کشتی در میدان مبارزه با حریفان محک بخورد و مردان فنی کشتی دراین باره به نظاره بنشینند و ازشرایط فنی ورزش اول کشور گزارش فنی و تحلیلی، تهیه و راه حل مشکلات احتمالی را ارائه کنند.
   8- مقررات جدید به چالش گذاشته شده و نحوه به کار گیری و هماهنگی با آنها بررسی شود. داوران ما به راحتی در کنترل سالیانه شرکت کنند و از ارتباط و تغییرات روز کشتی مطلع شوند.
   9- ارتباطات بین المللی و در نتیجه جایگاه کشورمان در جهان کشتی تقویت شود.
   10- استان های کشتی خیز و یا استان هایی که بیشتر تلاش می کنند، سهم بیشتری در اعتلای ورزش اول مملکت داشته تا با پذیرش میزبانی بتوانند نظر مسئولان غیر ورزشی را درحمایت از کشتی جلب نمایند.
   11- رسانه های جمعی، دیداری، شنیداری و نوشتاری در فضای مجازی، فرصت دیدن برگزیدگان کشتی را درعرصه ای باز و فراگیر پیدا می کنند. و از این راه تمام کشتی را به نقد و بررسی می گیرند و قطعاً راه های تعامل و ارتباط توام با تعادل و واقع بینی بیش از پیش فراهم می آید. در این تعامل عادلانه قطعاً تمام اهل کشتی در سراسر کشور در جریان مشکلات مشخصات و شرایط روز ورزش اول قرار می گیرند و حتماً زمینه های پیشرفت هرچه بیشتر فراهم می آید.
   12- مردم کشتی دوست که منتظر دیدن و رویارویی با سرمایه های فنی کشتی و جوانان برومند این ورزش هستند در فضای برگزاری جام، آنها را زیر یک چتر می بینند و در واقع بهترین کارهای تبلیغاتی برای اشاعه ورزش اول مملکت صورت می گیرند.
   13- سکوی افتخار و مدال های این مسابقات برای بچه ها، جوانان و بزرگسالان هدفی ارزشمند است که به مثابه جایگاهی بلند حاصل تلاش های خود را بر فراز آن می جویند. مدال و افتخار و ایستادن برسکوی قهرمانی این مسابقات برای حریفان خارجی نیز اهمیت ویژه ای دارد که بخشی از تاریخ ورزش آنها را تشکیل می دهد. در واقع حضور کشتی ایران در متن ورزش حریفان از طریق جام تختی( و سایر تورنمنت های بین المللی ) به نیکی ثبت و حک می شود. و این یکی از جلوه های فرهنگی و تعامل و تبادل فرهنگی است.
   14- جام تختی سکوی پرش کشتی ماست برای حضور مستمر در جایگاهی بلند در جهان کشتی از اینجا می توانیم استراتژی کشتی مان را معین کنیم. راه کشتی و راهبرد ورزش اول باید در بلندای جام تختی ترسیم شود.

   2-  جام تختی سی و هفتم چگونه برگزار شد؟
   قطعا نمی گویم این بهترین دوره مسابقات جام تختی بوده اماً قطعاً یکی از بهترین مسابقاتی بود که با نام بزرگ آقا تختی جهان پهلوان دوست داشتنی و آبروی کشتی برگزار شد.
   اینک نگاهی سریع داریم بر اهداف چهارده گانه ای که برشمردیم در مقایسه با آنچه در سی و هفتمین دوره جام تختی در مشهد مقدس گذشت . آیا دراین دوره به این اهداف و یا بخش عمده ای از آنها رسیدیم؟
   -  جام تختی اینک چتر و محور اصلی کشتی ماست. راه انتخاب تیم های ملی، انتخاب تیم های جام جهانی و شرکت کنندگان در تورنمنت ها ی مختلف از جام تختی می گذرد.
    - برگزیدگان کشتی کشور با حداقل 4 و حداکثر 6 مبارزه شرایط خود را محک زدند و مربیان و اهل فن تمام سرمایه کشتی را ( آزاد- فرنگی- پهلوانی ) در میدان نبرد مشاهده کردند.
   - نام بلند جهان پهلوان تختی سه روز ورزش کشور و رسانه ها را عطر آگین کرد. پهلوانی، احترام به جایگاه شهدا تجلیل از قهرمانان آتش نشانی، قدردانی از مربیان سازنده و یادآوری مردان خدوم کشتی قطعاً آثار خوبی در گسترش اخلاق و منش پهلوانی در ورزش اول مملکت خواهد داشت.
   - مردان فنی در اطراف میدان مبارزه کلاس ها و سبک های کشتی را به دقت زیر نظر گرفتند از کوچکترین موارد فنی تا کوچینگ سر مربیان و ارتباط تعامل با کشتی گیران را به دقت بررسی کردند و حاصل کارشان قطعاً در گزارش های آتی بررسی و راه گشا خواهد بود. مقررات جدید جهانی در اجرای مسابقات را کشتی گیران، داوران، مربیان و دست اندرکاران تجربه کردند و با فصل مشترک تایید بر مسابقات تیم به تیم و مفید دانستن بالارفتن تعداد مبارزات کشتی گیران، بررفع اشکالات مشخص هم انگشت انتقاد نهادند.
   - استان خراسان رضوی و شهر مقدس مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، با میزبانی این مسابقات اهل کشتی و مسئولان به اهل کشتی و مسئولان هیات کشتی استان جان تازه دادند. مسئولان استان، همراهی و حمایت بیشتر از ورزش اول را در خراسان عملاً اعلام کردند و بدین سان امید به آینده در کشتی گردانان خراسان رضوی افزون تر شد. اهل کشتی خراسان رضوی سالن مسابقات را از عشق و انگیزه لبریز کردند و بیرون از سالن هزاران مشتاق کشتی از این که دیر رسیده بودند و راهی به سالن نداشتند با حسرت به خانه برگشتند تا از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران شرح هنرنمایی بچه ها و بزرگترها را بشنوند و تصاویرش را شاهد باشند و تمامی تماشاگران همراه با قهرمانان و جوانان که بر فراز سکوی قهرمانی ایستادند شادمانی کردند و همزمان از شهادت مظلومانه قهرمانان آتش نشان اشک ریختند.
   - این همه که برشمردیم و آنچه که در این مقال نمی گنجد در واقع مهر تاییدی است بر این که جام تختی که در مشهد مقدس برگزار شد ( و همه تورنمنت هایی که سالانه برگزار می شود ) در جای خود سکوی پرش ورزش اول است برای اوج گیری و حفظ جایگاه بلند کشتی ایران زمین. بی انصافی است اگر این ویژگی های مثبت و کاردانی را نادیده بگیریم.
   و یادمان باشد که این تورنمنت ها را برای اعتلای کشتی کشور عزیزمان برگزار می کنیم نه برای اعتلای کشتی در بلغارستان، لهستان، روسیه، آمریکا و ......
   بررسی اجمالی نشان می دهد که مسابقاتی که در مشهد مقدس با نام جهانی پهلوان تختی برگزار شد تماماًدر جهت تحقق اهداف تعیین شده آغاز گردید به انجام رسید.