صفحه نخست | درباره ما | تماس باما                                                           
 پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 
Skip Navigation Links

                                                                                                                     

    محمود ملاقاسمي
محمود ملاقاسمي

محمود ملاقاسمي در سال 1308 در تهران بدنيا آمد

تالار افتخارات بازدید:۱۴۷۸۸ ۱۳:۲۹ ۱۳۸۶/۸/۲۷ ادامه

Active Imageمحمود تمرينات كشتي را از 16 سالگي زير نظر حاج عبدالحسين فيلي در باشگاه پولاد واقع در خيابان وحدت اسلامي تهران آغاز كرد و پس از مدتي به باشگاه نيرو راستي رفت و تمرينات كشتي خود را زير نظر آندره گوالوويچ و صائم اريكان تركيه اي ادامه داد .

آندره گوالوويچ مربي روسي بود كه بعدها در ايران و در شهرستان سلماس آذربايجان غربي سكني گزيد .

صائم اريكان نيز اولين مربي خارجي بود كه از تركيه به ايران آمد و علاوه بر حضور در باشگاه نيرو راستي اولين سرمربي تيم ملي كشتي ايران بود كه در رقابتهاي المپيك 1948 لندن و 1952 هلسينكي و رقابتهاي جهاني 1951 هلسينكي هدايت كشتي گيران ما را بر عهده داشت .

محمود ملاقاسمي در رقابتهاي قهرماني كشور در سال 1329 در هر دو رشته كشتي آزاد و فرنگي در وزن اول به مقام قهرماني رسيد و در سال 1330 نيز در رشته فرنگي در وزن اول قهرمان كشور شد .

ملاقاسمي نخستين بار در معيت تيم ملي كشتي فرنگي ايران راهي رقابتهاي جهاني 1950 استهكلم سوئد شد و تيم ايران در اين رقابتها از 4 كشتي گير از جمله مرحوم علي سعادت و مرحوم غفاري تشكيل شده بود .

حاج محمود در رقابتهاي جهاني 1951 هلسينكي در وزن اول به مدال نقره دست يافت در اين وزن علي يوجل از تركيه قهرمان شد و يكسال بعد در رقابتهاي المپيك 1952 هلسينكي به مدال برنز رسيد وي در اين رقابتها كشتي گيران هندوستان ، شوروي ، تركيه ، آلمان و آفريقاي جنوبي را شكست داد و مقابل كيتانو از ژاپن شكست خورد در اين وزن حسن از تركيه كه مغلوب ملاقاسمي شده بود قهرمان المپيك شد .

حاج محمود سپس در رقابتهاي جهاني 1954 توكيو به مقامي دست نيافت و با دوبنده تيم ملي خداحافظي كرد .

ملاقاسمي سپس روي به عرصه مربيگري آورد و البته يكي از اولين داوران بين المللي كشتي ايران نيز بود وي همچنين بعد از انقلاب دو دوره سرمربي تيم ملي كشتي آزاد  پيشكسوتان بود .

براي حاج محمود ملاقاسمي مرد خوشنام كشتي ايران آرزوي سلامتي و بهروزي مي كنيم .

 


 
طراحی وب سایت های حرفه ایی - شركت پشتيبانكار