صفحه نخست | درباره ما | تماس باما                                                           
 جمعه 8 اردیبهشت 1396 
Skip Navigation Links

                                                                                                                     

    عباس زندي
عباس زندي

عباس زندي در سال 1310 در محله قديمي سنگلج تهران بدنيا آمد

تالار افتخارات بازدید:۱۵۲۲۹ ۱۱:۲ ۱۳۸۶/۷/۱۴ ادامه

Active Imageعباس كشتي را از14 سالگي در باشگاه ببر تهران زير نظر حاج عبدالحسين فيلي و حسن سعديان آغاز كرد و در حالي كه تنها 17 سال سن داشت در رقابتهاي المپيك 1948 لندن در وزن پنجم به مقام پنجم رسيد و البته در رقابتهاي المپيك 1952  هلسينكي در وزن هفتم به مقام چهارم رسيد و در المپيك 1956 ملبورن نيز در وزن ششم پنجم شد و با حضور در 3 دوره از رقابتهاي المپيك ركورد بي نظيري را از خود  بر جا گذاشت .

زندي  در رقابتهاي كشتي آزاد قهرماني كشور در سالهاي 1328 و 1329 بترتيب به مقام هاي دوم و اول دست يافت كه وي در سال 1328 پس از مرحوم علي غفاري به مقام دوم وزن پنجم رسيد .

نام پهلوان عباس از يك سوي ديگر هم در تاريخ كشتي ايران ماندگار شده است و آنهم كسب اولين مدال طلاي تاريخ كشتي ايران بهمراه مرحوم جهانبخت توفيق در رقابتهاي جهاني 1954 توكيو است كه اين مدال پس از مدالهاي مرحوم نامجو در وزنه برداري بوده است .زندي علاوه بر آن در رقابتهاي جهاني 1951 هلسينكي فنلاند در وزن هفتم چهارم شد كه از مهمترين رقباي خارجي وي ميتوان به ياشار دوغوو آتلي از تركيه ، هالم و ويلي انگست از سوئد ، نيكولاي از بلغارستان و كاستوراموتو از ژاپن اشاره كرد و البته در اين سالها صائم اريكان تركيه اي ، عبدالحسين فيلي و حبيب الله بلور مربيان زندي در تيم ملي بودند .

علاوه بر آن مدال طلاي جشنواره بين المللي ورشو در سال 1955، مدال طلاي بازيهاي آسيايي 1958 و مدال طلاي ارتشهاي جهان در سن بازنشستگي در سال 1961 در شهر استانبول تركيه از ديگر افتخارات زندي است .

پهلوان زندي علاوه بر اين 3 بار طي سالهاي 1333 ، 1334 و 1335 پهلوان ايران شد و صاحب بازوبند پهلواني شد .

عباس سپس رداي مربيگري بر تن كرد و اولين بار در رقابتهاي جهاني 1962 توليدو امريكا تيم تحت هدايت وي توسط امامعلي حبيبي و منصور مهديزاده صاحب دو مدال طلا و توسط محمد خادم و غلامرضا تختي صاحب دو مدال نقره شد و در مجموع با 25 امتياز سوم شد و البته اين مربيگري در زمان رياست كوتاه مدت بلور بر فدراسيون كشتي بود .

زندي در سالهاي 1964 و 1968 ودر دو ره آورد المپيك توكيو و مكزيكوسيتي نيز سرمربيگري ملي پوشان را بر عهده داشت كه تيم ايران با دو مدال برنز علي اكبر حيدري و محمد علي صنعتكاران در توكيو پنجم شد و در رقابتهاي 1968 نيز تيم ايران توسط عبدالله موحد نابغه كشتي ايران صاحب 1 مدال طلا و شمس الدين سيد عباسي و ابوطالب طالبي صاحب دو مدال برنز شد و در مجموع تيم ششم شد و اين پايان راه زندي در مربيگري كشتي در تيم ملي بود .

عباس زندي سرهنگ بازنشسته ژاندارمري است و هنوز هم عاشق كشتي و صد البته ورزشهاي زور خانه اي و كشتي پهلواني است و در زور خانه قديمي تهران ديده مي شود .

آرزوي سلامتي براي پهلوان زندي داريم .     

 


 
طراحی وب سایت های حرفه ایی - شركت پشتيبانكار