صفحه نخست | درباره ما | تماس باما                                                           
 جمعه 8 اردیبهشت 1396 
Skip Navigation Links

                                                                                                                     

    كيومرث ابوالملوكي
كيومرث ابوالملوكي

كيومرث ابوالملوكي در آذر ماه سال 1318 هجري شمسي كشتي را زير نظر استاد حميد محمودپور آغاز كرد

تالار افتخارات بازدید:۱۲۷۹۰ ۱۱:۵۳ ۱۳۸۶/۶/۲۵ ادامه

استاد حميد محمودپور فارغ التحصيل رشته تربيت بدني از اروپا بود كه براي اولين بار كشتي را از گود زورخانه به روي تشك كشتي آورد .Active Image

ابوالملوكي كه هيچ گاه نتوانست بعنوان كشتي گير در رقابتهاي بين المللي حضور يابد تنها يكبار در سال 1323 قهرمان كشور در وزن دوم در هر دو رشته آزاد و فرنگي شد وي همچنين به كار مربيگري در كشتي نيز پرداخت و شاگرداني نظير مرحوم علي غفاري را پرورش داد و حتي يكبار در سال 1954 ميلادي در رقابتهاي جهاني يوكوهاما كمك استاد فيلي بود كه تيم ايران در اين رقابتها توسط توفيق جهانبخت صاحب 1 مدال طلا و محمدعلي فردين صاحب 1 مدال نقره و در مجموع با 22 امتياز پس از شوروي دوم شد .

ابوالملوكي علاوه بر كشتي گرفتن و مربيگري سالها دبير ورزش دبيرستانهاي تهران بود و همچنين در دانشگاه ملي و دانش سراي عالي تربيت بدني طي سالهاي 1329 تا 1347 به تدريس كشتي پرداخت و در چند رقابت بين المللي همچون بازيهاي آسيايي 1974 تهران سرپرست تيم هاي مختلف ورزشي بود .

وي همچنين عضو هيئت رئيسه اولين فدراسيون كشتي ايران در فروردين ماه سال 1328 بود و علاوه بر آن دو كتاب رموز كشتي در سال 1324 و فنون كشتي بصورت مصور در سال 1326 را تاليف كرد كه اين كتاب 5 بار تجديد چاپ شد .

اما آنچه نام استاد كيومرث ابوالملوكي را در كشتي ايران زنده و جاويد كرده است قضاوت و داوري بوده است ، ابوالملوكي بنا به نقل قولي در سال 1949 ميلادي اولين داور بين المللي كشتي ايران بوده است.

ابوالملوكي در رقابتهاي جهاني 1951 هلسينكي فنلاند و رقابتهاي المپيك 1956 ملبورن بهمراه مهدي نيكخو و در رقابتهاي المپيك 1960 رم بهمراه حميدي و نيكخو قضاوت كرد و در چند رويداد داخلي حساس نيز همانند ديدار دوستانه تيمهاي كشتي باشگاه نيرو راستي با تيم ايتاليا در سال 1329 در تهران بهمراه نيكخو ، يعقوب لطيفي و بيات انتخابي المپيك 1956 ملبورن بهمراه مجتبوي ، نيكخو و سعديان و در رقابتهاي انتخابي تيم ملي كشتي آزاد در سال 1337 در سالن پارك شهر سابق بهمراه استاد بلور كه در آن زمان استاد بلور ديدار حساس توفيق جهانبخت و امامعلي حبيبي را سوت زد نيز داوري كرد .

ابوالملوكي طي سالهاي 1354 تا 1358 شهردار دهكده المپيك بود و پس از آن تنها به سرزدن به سالنهاي كشتي و گاهي تدريس قضاوت اكتفا كرده است.

در پايان لازم به ذكر است در مورد مربيگري يا داوري وي در رقابتهاي جهاني 1954 توكيو اختلاف نظرهايي وجود دارد و مشخص نشده است ابوالملوكي بطور دقيق در اين رقابتها داور بوده است و يا دستيار مرحوم فيلي ، عمرش دراز باد./

 


 
طراحی وب سایت های حرفه ایی - شركت پشتيبانكار