صفحه نخست | درباره ما | تماس باما                                                           
 شنبه 9 اردیبهشت 1396 
Skip Navigation Links

                                                                                                                     

    خاطراتي از كشتي ايران به قلم محمد رضانوایی/
خاطراتي از كشتي ايران به قلم محمد رضانوایی/

تختي آلبول را ضربه فني كرد
صنعتكاران جيگانادزه را برد

تاریخچه کشتی بازدید:۷۷۷۶ ۱۲:۱۳ ۱۳۹۱/۱۰/۲۴ ادامه

سایت فدراسیون کشتی از امروز قصد دارد هر هفته یکی از خاطرات قدیمی کشتی ایران را که توسط استاد محمد رضا نوایی مربی سابق تیم ملی کشتی آزاد و دارنده مدال برنز جهان به رشته تحریر در آمده است را در اختیار علاقمندان به ورزش اول کشور قرار دهد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، امروز خاطره ای از حضور تیم ملی کشتی آزاد در سال 1340 در رقابتهای دوستانه ای در شوروی سابق به رشته تحریر در آمده است که به شرح زیر می باشد:

بعد از مسابقه در خاركف، مردان كشتي ايران به اتفاق تيم شوروي، روز دهم فروردين ماه سال 1340 خاركف را به مقصد تفليس ترك كردند. آن زمان ، شهر تفليس مركز جمهوري گرجستان، مركز كشتي در اتحاد جماهير شوروي سابق هم به حساب مي‌آمد و بيشتر ملي‌پوشان روسي را گرجي‌ها تشكيل مي‌دادند. بالاوادزه، مكوكيشويلي، استيخرت لادزه، زاراسف، روباشويلي، برياشويلي، ساكارادزه، سالكامانيدزه، جيما كوريدزه، و از مردان بلندآوازه كشتي گرجستان بودند كه در المپيك‌هاي هلسينكي، ملبورن و مسابقات جهاني سال‌هاي 54 توكيو، 57 استانبول و 59 تهران افتخارات زيادي آفريدند.


در تفليس تيم ايران با فقط يك تغيير در وزن هشتم مقابل بهترين‌هاي شوروي قرار گرفت. ساعت 6 بعد از ظهر روز دوازدهم فروردين 1340 به وقت مسكو، دو تيم ايران و شوروي مقابل هم صف‌آرايي كردند.


علي‌اف، ماجت شويلي، روباشويلي، برياشويلي، ساكارادزه، گوبه، آناتولي آلبول و گاندلاكي اعضاي تيم شوروي در اين ديدار بودند و تيم ايران هم با تركيبي متشكل از نصراله سلطاني‌نژاد، شعبان بابا اولادي، حميد توكل، محمدعلي صنعتكاران، امامعلي حبيبي، منصور مهدي‌زاده، غلامرضا تختي و عزيز كياني به ميدان آمد.


غيبت واختانگ بالاوادزه در تركيب تيم شوروي سوال برانگيز بود كه استيخرت لادزه قهرمان رقابت‌هاي جهاني سال 1959 و نايب قهرمان المپيك 1960 رم اعلام كرد، سومين فرزند بالاوادزه به دنيا آمده و وزن كم كردن هم او را عذاب مي‌دهد و ممكن است حتي در رقابت‌هاي جهاني سال 1961 يوكوهاما در وزني بالاتر (وزن ششم) كشتي بگيرد. بالاوادزه كشتي گير بزرگ و پرقدرتي بود كه در سال‌هاي 54 و 57 قهرمان دنيا شد ولي در المپيك ملبورن به مقام سوم رسيد. او در رقابت‌هاي جهاني تهران در كمتر از يك دقيقه با فن يك دست و يك پاي امامعلي حبيبي كه مبدل به بارانداز شد، تن به شكست ضربه فني داد و صاحب مدال نقره شد. روس‌ها به احترام دلاوري‌ها و افتخارآفريني‌هاي او از سال 1962 مسابقاتي را تحت نام جام تفليس يا جام بالاوادزه برگزار مي‌كنند كه در 10، 12 سال آغازين كيفيتي بالاتر از مسابقات جهاني داشت.


مقاومت جانانه سلطاني نژاد


اولين كشتي دو تيم در وزن اول بين علي‌اف نماينده داغستاني وزن 52 كيلوگرم شوروي و قهرمان رقابت‌هاي جهاني سال 59 تهران و نصراله سلطاني نژاد برگزار شد. علي اف كه در تهران با فيتيله پيچ از سد محمدعلي خجسته پور گذشته بود در المپيك 1960 رم هم با اختلاف بيش از 8 امتياز احمد بيلك از تركيه قهرمان همان المپيك پيروز شد و در حالي كه تا دقيقه يازدهم 7 امتياز از سيف پور پيش بود با يك دست و يك پاي سيف پور ضربه فني شد و تا رده ششم نزول كرد.
مبارزه او با سلطاني‌نژاد در 6 دقيقه اول با يك خاك به سود علي اف تمام شد. سلطاني نژاد در دو دقيقه‌ها مرد و مردانه در سگك و فيتيله‌پيچ‌ علي اف نشست و امتيازي نداد، در حالي كه علي اف استاد اين فنون و اولين نفري بود كه در سگك، فيتيله پيچ را جفت و جور مي‌كرد. سلطاني نژاد در دو دقيقه آخر هم تقريبا مياندار بود ولي كشتي بعد از پايان دوازده دقيقه (0-1) به سود علي اف تمام شد در حالي كه كشتي سلطاني‌نژاد همه را راضي و اميدوار كرد كه تيم ايران بعد از سيف‌پور يك 52 كيلوگرمي ايده آل پيدا كرده است.


بابا برد


مبارزه دوم در وزن 57 كيلوگرم را شعبان بابااولادي و ماجت شويلي كشتي‌گير روپاي روس‌ها برگزار كردند. روس‌ها اعتقاد داشند او جانشين شايسته‌اي براي محمد بيكوف نفر دوم المپيك 1952 و ميخاييل شاكوف نفر سوم المپيك ملبورن خواهد بود اما بابا اولادي از همان ابتداي مبارزه، با هجوم‌هاي خود ماجت شويلي را در لاك دفاعي فرو برد، 6 دقيقه اول اين مبارزه با حساب صفر بر صفر تمام شد. در دو دقيقه خاك زماني كه بابااولادي حريف را در خاك داشت، ماجت شويلي را آفتاب مهتاب كرد كه داوران يك امتياز به او دادند و بابا با همين امتياز، اين كشتي را (0-1) برد و دو تيم را به تساوي كشاند.

جواني روباشويلي


در سومين مبارزه دو تيم ولاديمير روباشويلي نفر سوم المپيك رم با حميد توكل كشتي گرفت. روباشويلي كه جوان و پرنفس و فني بود، توكل را منگنه گذاشت و در 6 دقيقه اول 2 بار توكل را خاك كرد. او در دو دقيقه‌هاي خاك هم با كليد كشي و بارانداز، توكل را به پل برد و توكل فقط يكبار، آن هم در دقيقه 11 روباشويلي را خاك كرد. توكل در 2 دقيقه خاك هم كشتي را رو كرد و نيم امتياز گرفت، اما در پايان برتري (5/1- 4) روباشويلي به ثبت رسيد. توكل هيچگاه و در هيچ مسابقه‌اي به اين شكل خسته و كوفته نشده بود.


زيرگيري عالي صنعتكاران


روس‌ها كه در 3 وزن اول صاحب 2 پيروزي و يك شكست شده بودند، انتظار داشتند در ديدار چهارم هم به پيروزي برسند، چراكه روبرت جيگانادزه كشتي گير پرقدرتي بود كه انتظار مي‌رفت بر محمدعلي صنعتكاران پيروز شود. اين دو يكبار هم در مسكو با هم كشتي گرفته بودند كه با تساوي به پايان رسيده بود، اما صنعتكاران كه روز به روز بهتر نشان مي‌داد، در تفليس، فكورانه‌تر مقابل جيكانادزه گرجستاني ظاهر شد. دو كشتي‌گير 11 دقيقه جنگيدند، اما هيچ‌كدام امتياز به دست نياوردند تا اينكه در دقيقه 11 صنعتكاران، وسط تشك از جيكانادزه زير گرفت و با ميانكوبي عالي حريف را خاك كرد و پيروزي (0- 1) را به نام خود نوشت. اين پيروزي بار ديگر تعادل را بين دو تيم برقرار كرد.


حبيبي به يك دونده باخت!


روس‌ها در وزن 73 كيلوگرم، جوان گرجستاني قرص و محكمي را رودرروي امامعلي حبيبي قرار دادند، اما او كه گورام ساكارادزه نام داشت و در سال‌هاي 63 و 65 قهرمان جهان شد و در المپيك 1964 توكيو بدون باخت به مقام دوم رسيد، مقابل حبيبي بيشتر به يك دونده شبيه بود تا يك كشتي‌گير، چراكه 12 دقيقه از دست حبيبي فرار مي‌كرد و در ضد حمله‌ها از شجاعت آميخته با غرور حبيبي سود مي‌برد و 4 بار موفق شد با زير دو خم حبيبي را در خاك بنشاند. حبيبي يك بار در 6 دقيقه اول ساكارادزه را خاك كرد و با يك دست و يكپاي ناقص هم امتياز از او گرفت و حتي در دو دقيقه‌ها هم يكبار كشتي را رو كرد و نيم امتياز گرفت، اما در پايان (5/2-4) باخت، هرچند كه اين پيروزي حتي با استقبال تماشاگران كشتي دوست گرجي هم مواجه نشد.

مهدي زاده برد


روس‌ها باز هم (2-3) از تيم ايران جلو افتاده بودند، اما منصور مهدي‌زاده با پيروزي در وزن ششم كفه امتيازات را برابر كرد. او كه با گوبه كشتي مي‌گرفت، تا 5 ثانيه به پايان با حريف مساوي بود، اما در همان 5 ثانيه گوبه را خاك كرد و (0-1) برد. طي اين مبارزه دو كشتي گير بارها با كف دست و مشت بر سر ور صورت هم زدند به گونه‌اي كه وقتي كشتي تمام شد، مهدي‌زاده مي‌گفت: در تفليس كشتي گرفتيم اما من فكر مي‌كردم در تركيه مسابقه مي‌دهم.


تختي ايران را پيش انداخت


در وزن 87 كيلوگرم، تختي كه از غلبه بر بوريس گورويچ در خاركف صاحب اعتماد به نفس بالايي شده بود، براي پنجمين بار در برابر آناتولي آلبول حاضر شد، آلبول كه در المپيك رم سوم و در رقابت‌هاي جام جهاني صوفيه 1958 به مقام قهرماني رسيده و در همان مسابقه‌ها تختي را شكست داده بود، در مسابقات انتخابي تيم ملي شوروي هم با گورويچ به تساوي رسيده بود. مبارزه تختي و آلبول با ابراز احساسات فراوان تماشاگران همراه بود. دو دقيقه اول اين مبارزه بي حاصل پش سر گذاشته شد، اما سرانجام تختي با مهارت و قدرت، آلبول را قوس كرد و با سر زير بغل و استارت به دو خم آلبول رسيد و آلبول را با نشيمن روي تشك نشاند. آلبول براي رودست اقدام كرد، اما تختي او را عقربك كرد و آلبول را در خاك نشاند. هنوز آلبول خود را جمع و جور نكرده بود كه تختي كت او را كشيد و با كليد كشي به پل برد و (0-3) جلو افتاد. تختي در همان خاك بلافاصله پا را در سگك كرد و ركاب زد. آلبول ولو شد و تختي گوش خواباند و دست را در عوج بند فرو برد و آلبول يكبار ديگر مجبور شد به پل برود.  تختي در پل شكن اجازه فرار به آلبول نداد و با ضربه فني پشت حريف نامدار خود را به تشك دوخت و تيم ايران را (3-4) پيش انداخت.


كياني ضربه فني شد


روس‌ها در وزن هشتم گاندلاكي را به ميدان فرستادند و ايراني‌ها عزيز كياني را محك مي‌زدند. گاندلاكي كه در جام جهاني 1958 صوفيه دوم شده بود، در رقابت‌هاي دوستانه سال 36، در تهران دو حريف ايراني خود را در كمتر از 3 دقيقه ضربه فني كرده بود، اما او در مقابل كياني در 6 دقيقه اول نتيجه‌اي بهتر از تساوي (1-1) به دست نياورد.

در دو دقيقه اول، كياني امتيازي نگرفت اما در دو دقيقه دوم گاندلاكي كه حدود 15 كيلوگرم از كياني سنگين تر بود كت كياني را بالا آورد و با قيچي زدن دست در عوج بند فرو برد و طي 9 دقيقه با ضربه فني به پيروزي رسيد. بدين ترتيب سومين مسابقه تيم ايران با شوروي هم با تساوي (4-4) به پايان رسيد.

 


 
طراحی وب سایت های حرفه ایی - شركت پشتيبانكار